Vetlanda
Kvarnens förskola
Huvudmeny
Lyssna

Vårälvans problem lösta!

Vi sätter igång med att lösa Hepsibas ledtråd så fort vi kan.

Vi jobbar i våra grupper, först med att para ihop siffrorna så att de tillsammans blir 10.
Tio-kompisar kallar vi dem. Sedan ska man blanda de färgerna som de 2 siffrorna har, och få fram en ny färg. Vi skriver ner de nya färgerna vi får fram, och räknar bokstäverna i varje färg…. Då får vi fram hur många steg vi ska gå åt det håll myran bygger bo. Oj så mycket att tänka på. Nu känner vi oss i alla fall redo för att resa till Våren igen. Den här gången ser vi Hepsibas öra
innan vi kommer fram till stenen. Alla smyger tysta förbi. Det är roligt att träffa Vårälvan igen, och det ser faktiskt lite mer vårigt ut här nu. Magin i staven verkar ha fungerat.

Vi berättar för Vårälvan att vi vet hur vi ska göra nu för att hitta hennes saker. Det nya brevet från Hedvig säger att vi ska gå en annan väg denna gången. Vi ska gå på ”Svarta hjärtans stig” Där ska vi leta efter svarta hjärtan och titta på baksidan av den efter en färg. Vårälvan pekar vart ”Svarta hjärtans stig” börjar. Det är faktiskt Hepsibas egen stig som leder till hennes hem, men man kan bara se början på den för resten av vägen är hemlig. Hu då, vi vill verkligen inte komma till hennes hem. Men vi måste hitta svarta hjärtan för att göra rätt, så vi börjar försiktigt gå på stigen… Vi hittar snart hjärtan lite överallt, men de flesta är bara svarta på baksidan också. När vi hittar ett med grönt bakom blir vi ivriga att mäta söderut fyra halvmeterssteg. Då hamnar vi under en gran…

Det är inte så lätt att gräva där men barnen är envisa. Till slut får vi fram en påse med något i, ett vackert halsband ser vi. Då har vi hittat första saken! Barnen fortsätter att leta efter svarta
hjärtan, och vi hittar färgerna på baksidan en efter en. Det är de 5 färgerna som vi fick fram när vi blandade siffrornas färger. Vi mäter åt söder varje gång och gräver…

Barnen kämpar verkligen bra! Så glada vi blir varje gång vi hittar någon av Vårälvans saker. Det är många hjärtan längs stigen så det gäller att inte ha för bråttom utan kolla noga så att vi inte missar något. Vi hittar skorna, sjalen, kammen och hårbandet också. Nu vill vi såklart göra Vårälvan glad så vi ropar på henne. Hon blir överraskad och ser mycket glad ut när hon tar på sig allt. Mest glad blir hon nog för skorna. För vem vill gå på vårbal i gummistövlar…

Vi följs åt tillbaka till hennes källa. Det verkar som att Hepsibas förbannelse håller på att brytas över Vårälvan. Hon vill med glädje ge oss en flaska vatten från sin källa, det är grönt. Och den magiska staven lämnar hon över, bara hon får ha vår nu och vara glad. Det vill vi också, och vi hoppas att hon ska få det riktigt roligt på vårbalen. Nu har vi en sista uppgift kvar i Vivaldia för
denna gången. Att förnya kraften i staven igen och lägga den på altaret.

Så där ja... nu har vi befriat även Vårälvan från Hepsibas förbannelse, och vi har fått vatten från Hösten Vintern och Våren. Nu är det bara Sommaren kvar...

Relaterade länkar

Kontakt

Anna Sjölin

Förskollärare
Förskoleområde, Barn och Utbildning
Telefon: 0383-577 95, 070-343 14 30
anna.sjolin@vetlanda.se

Senast uppdaterad 2018-05-08

Synpunkter och klagomål

Kvarnens förskola
Norrvägen 8
574 34 Vetlanda
Telefon: 0383-577 93

Verksamheten drivs av
Vetlanda kommunlänk till annan webbplats
Telefon växel: 0383-971 00