Vetlanda
Kvarnens förskola
Huvudmeny
Lyssna

Årstidsjakten – vårt äventyr 2017‑18

Det nya Äventyret startar...!

Nu när Ugglebarnen blivit Mirandas hjälpredor i Sagovärlden, så väntar de med spänning på ett nytt uppdrag. Det dröjer inte länge… Denna gången får vi ett resekort till ett Sagoland som heter Vivaldia… Det låter ju vackert. Tyvärr har det blivit problem där. En ond fe som heter Hepsiba har ställt till det i landet. Vi måste resa dit och ta reda på mer. Men då måste vi först öva på att klara Hepsibas fällor. Miranda vet hur man ska göra för att klara dem innan larmet
går… alla måste göra rätt, samtidigt.

Vi får också en karta över landet Vivaldia av Miranda. De som bor i Vivaldia är Höst-troll,
Vinterhäxor, Vårälvor och Sommarflugor. Det finns 4 Sagoportar i landet som leder till Hösten Vintern Våren och Sommaren. Vi ska träffa Årstidsväktaren och få veta vad som hänt i landet,
säger Miranda. Vi lovar att öva ordentligt på fällorna innan vi reser…

Barnen är jätteduktiga på att öva, så vi bestämmer resdag. Vi tar skydds-stenarna och resekortet och sätter oss på vår Magiska flygande matta. Barnen kan ramsan nu som gör att mattan flyger iväg med oss…

Fröken går först och resekortet visar vägen. Vilken tur att barnen övat på fällorna… för snart ser vi ett kryss på ett träd. Snabbt lägger sig barnen två och två som ett kryss på varandra. Puh! Och strax därefter ser vi en orm på en sten, då bildar barnen ett led med händerna på varandras axlar. Vi klarade båda fällorna. Yes!

Snart så ser vi en Sagoport skymta längre fram, och någon som kommer gående emot oss utanför porten. Någon som låter bekymrad och säger ”oj oj oj inte bra det här…” Det är
Årstidsväktaren förstår vi snart. Han presenterar sig som Karlsson Linné. Vi berättar att vi kommer från människovärlden och att vi vill försöka hjälpa till med problemen i Vivaldia. Han ser fundersam ut men så börjar han berätta vad som hänt i landet… Han kan inte komma in i
Vivaldia längre utan måste gå här utanför och spana. Det är Hepsibas förbannelse som hon i sin ilska slängt på honom.

Det var så att folket i Vivaldia ville ställa till med en stor fest för att fira Karlsson Linnés födelsedag. Det finns en ledare för varje årstid och de 4 ledarna planerade festen och skickade ut inbjudningar. Men de bjöd inte Hepsiba. Då blev hon så ursinnigt arg och bestämde sig för att förstöra för alla. Hennes förbannelse gör att Karlsson Linné inte kan gå in igenom porten till Vivaldia. Han pekar in genom porten där en bro leder till mötesplatsen där Årstidsuret hänger. Vi lyssnar noga när han berättar om hur det brukar gå till i landet. Alla är stolta över sin Årstid och när deras tid kommer så får ledaren en Magisk stav av Karlsson Linné. Årstidsuret ställs då på den årstid som är. Just nu är det höst i Vivaldia, precis som hos oss. Men Hepsiba har gjort en förbannelse även över folket i Vivaldia så att de bara vill ha sin egen årstid hela tiden. Det är inte bra för landet och för naturen, dessutom har de blivit osams med varandra och inte ens ledarna vill prata med varandra längre. Karlsson Linné visar oss att det inte går att komma igenom porten. Det tar stopp! Oj oj så tokigt…

Hur ska vi lösa det här… Vi funderar tillsammans, vi vill gärna testa om vi kan komma in så
fröken Märit försöker. Men nej det tar stopp för henne med. Då säger Karlsson Linné att han sett en uggla som sitter och sover i ett träd en bit bort. Hmm vi går dit och tittar. Det är ju vår uggla Hedvig. Henne har inte de nya ugglebarnen träffat ännu men hon är ju också Mirandas
hjälpreda i Sagovärlden. Hedvig har ett brev runt halsen, hon vaknar när vi tar ner henne från trädet. Vilken tur för oss att vi träffade Hedvig för hon vet intressanta saker. Vi får veta att hon varit så modig så hon har spejat på Hepsiba sent på kvällarna. Då pratar hon ofta för sig själv. Så Hedvig har listat ut att hon förtrollat bron med ett lösenord som går att räkna ut om man gör på rätt sätt… Det står också i brevet som vi får av henne…

För att Hepsiba själv ska komma ihåg lösenordet har hon gjort 4 gåtor där svaren ska bli 4 siffror. Dessa siffror ska man använda till ett bokstavshjul för att få fram rätt bokstäver. Hedvig spanade när Hepsiba gömde gåtorna och bokstavshjulet, sedan tog hon dem utan att Hepsiba märkte något. Nu ger hon dem till oss, så vi kan ta hem dem och klura ut lösningen. Det vill vi göra såklart. Dessvärre vet inte Hedvig hur själva förbannelsen över Karlsson Linné
ska försvinna men det kan nog Miranda lista ut.

Relaterade länkar

Kontakt

Anna Sjölin

Förskollärare
Förskoleområde, Barn och Utbildning
Telefon: 0383-577 95, 070-343 14 30
anna.sjolin@vetlanda.se

Senast uppdaterad 2017-11-06

Synpunkter och klagomål

Kvarnens förskola
Norrvägen 8
574 34 Vetlanda
Telefon: 0383-577 93

Verksamheten drivs av
Vetlanda kommunlänk till annan webbplats
Telefon växel: 0383-971 00