Vetlanda
Kvarnens förskola
Huvudmeny
Lyssna

Värdegrundsäventyr ht-17

Den goda Sagofen Miranda och hennes elaka syster Gunilla...

På hösten börjar det nya barn på Ugglan. De har hört från de gamla Ugglebarnen att de rest i Sagovärlden på spännande Äventyr, och nu undrar och funderar de på om de också ska få det… Fröknarna vet att det är Sagofen Miranda som bestämmer det. Så Ugglebarnen önskar att hon snart ska komma till oss. Och tänk, rätt som det är en förmiddag när vi sitter och äter
frukt så kommer hon…

Miranda berättar att det är hon som håller ordning i Sagovärlden. Hon bor med sina systrar, de är 7 stycken i ett slott långt bort i Sagoskogen. Miranda är den utvalda, hon fick sin kraft och magi av en god Trollkarl för längesedan. Hon fick även ett resepulver som gör att hon kan resa mellan alla olika Sagovärldar som finns. Där finns alla möjliga Sagofigurer – troll, älvor, jättar, tomtar…
Det är inte alltid de sköter sig så bra, ofta blir det problem när någon elaking förstör för de andra. Det är då Miranda kan behöva hjälp av modiga människobarn. Men först måste vi visa att hon kan lita på oss. Att vi är på de godas sida och kan följa Sagoskolans Lagar. Att samarbeta är viktigt. Vi måste träna på detta ett tag, och visa att vi kan vara bra kompisar.

Miranda ger oss en Gyllene kula som vi kan använda för att kalla på henne. Vi får också veta att en av hennes systrar som heter Gunilla inte är snäll utan sur och egoistisk. Hon är avundsjuk på Miranda för att hon blev den utvalda att sköta om Sagovärlden. Hon försöker komma åt Mirandas
resepulver, därför har hon det inlåst i ett skåp. Miranda fyller på i sitt halsband som är en liten bägare då och då. Sedan gömmer hon nyckeln för det går inte att lita på Gunilla.

Vi får också veta att det finns hustomtar som kommer till vår värld ibland. Oftast på natten när vi inte ser dem. Det finns en som brukar komma till oss säger Miranda. Han har koll på oss så att vi sköter oss. Miranda träffar honom ibland.

En dag när vi kommer in på avdelningen, så ser det stökigt ut. Vi har gjort höstfint med rönnbär, men nu ligger rönnbären överallt! Det ser ut som att någon har smaskat i sig massor. På ett papper syns märken efter ett rött läppstift, och det luktar starkt av en parfym. Usch det luktat inte så gott. Vem kan det vara som har varit här…?

När vi ser att tavlan med Sagoskolans Lagar är vänd upp och ner med ett rött kryss över och att det sitter nya ”Gunillas Lagar” under dem, då förstår vi. Det måste vara Mirandas elaka syster Gunilla som varit här. Hon verkar tro att hon kan få oss att följa hennes lagar istället. Vi läser dem tillsammans, de är så knasiga. Handlar bara om att man ska bry sig om sig själv och inte någon annan. Så vill ju inte vi ha det. Det måste vi tala om för henne, men hon är inte kvar. Vi skriver ett brev till Miranda och ber om råd. Vi får svar, det ligger i magiska trädet i hallen. Vi gör som Miranda föreslår, lockar henne med rönnbär…

Det känns lite pirrigt att vi lockar hit henne, men vi vill ju träffa henne så vi kan prata med henne. Vi lägger ut rönnbärs-spår innan vi sätter oss på samlingsmattan. Det dröjer inte länge innan vi hör en röst och klackar som kommer klapprande, och en stark doft av parfym. In kommer det en ganska tjusig kvinna med långt rött hår. Det är Gunilla! Hon pratar högt och ser till en början glad ut. Hon tar några rönnbär och smaskar i sig. Men så vidare trevlig är hon inte, det förstår vi när börjar prata med henne. Hon har hört att vi haft kalas, och hon undrar varför inte hon blev bjuden. –”Var är min tårta, rönnbärstårta?” Nu ser hon sur ut när vi säger att vi inte har någon tårta till henne.

Ännu surare blir hon när hon ser att vi vänt tillbaka Sagoskolans Lagar och att vi satt kryss över Gunillas Lagar istället. Vi förklarar att vi inte tycker hennes var bra, vi vill inte vara egoistiska och bara tänka på att man själv har det bra. Åå så sur hon blir när vi säger att vi hellre lyssnar på Miranda. Det märks att hon är avundsjuk, hon tycker att det ska vara hon som har allt resepulver. Som tur är verkar hon inte ha så mycket kvar av det hon tog.

-Då får jag väl resa någon annanstans och hitta någon som lyssnar på mig” säger hon argt. Sen ser hon lurig ut och säger att hon vet vart hon ska resa. Till hustomtarna! – ”Jag bryr mig inte om er, hej då” säger hon argt och stampar hårt i golvet när hon försvinner. Det är skönt att hon är
borta tycker vi. Men dumt att hon kan resa till Sagovärlden. Hoppas inte att hon får hustomtarna att börja lyssna på henne. Nu förstår hon i alla fall att vi inte tänker följa hennes lagar.

Relaterade länkar

Kontakt

Anna Sjölin

Förskollärare
Förskoleområde, Barn och Utbildning
Telefon: 0383-577 95, 070-343 14 30
anna.sjolin@vetlanda.se

Senast uppdaterad 2017-09-15

Synpunkter och klagomål

Kvarnens förskola
Norrvägen 8
574 34 Vetlanda
Telefon: 0383-577 93

Verksamheten drivs av
Vetlanda kommunlänk till annan webbplats
Telefon växel: 0383-971 00